Bolesławieckie Święto Ceramiki

Poprzednio zabraliśmy was do Krynicy Morskiej, a dzisiaj przyszedł czas na Bolesławiec. Bolesławieckie Święto Ceramiki to impreza z długą, kilkunastoletnią już historią. W roku 2016 odbyła się 16. edycja. Jest sprawą oczywistą, że miasto tak ściśle związane z przemysłem ceramicznym, musi mieć swoje dni. I tak od wielu lat, jeden z sierpniowych weekendów jest zarezerwowany na prezentację historii i wyrobów bolesławieckiego przemysłu ceramicznego. Ale przy okazji odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących, służących dobrej i oryginalnej zabawie.

Wypełnione ceramiką stoiska i tłumy gości to sedno Święta Ceramiki. Możemy obejrzeć tysiące różnych produktów, naczynia, wazy, zabawki czy inne przedmioty, mniej lub bardziej użyteczne w codziennym życiu. Obok odbywa się również giełda staroci, na której sprzedawcy oferują nie tylko stare wyroby ceramiczne, ale również masę innych drobiazgów. Warto tam zajrzeć, bo często można trafić na prawdziwą okazję. Liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych pozwolą poznać proces produkcji kruchych wyrobów ceramicznych. Każde dziecko będzie zadowolone, jeżeli będzie mogło sobie bez skrępowania zanurzyć ręce w lepkiej masie glinianej. Zresztą dorośli też nigdy nie narzekają i tłumnie korzystają z tej atrakcji. Święto Ceramiki to nie tylko targ i warsztaty, wielkim wydarzeniem jest zawsze parada „glinoludów”, czyli Gliniada. Przez miasto przemierza wtedy wielobarwny tłum ludzi, którzy mieli odwagę przebrać się w jakiś oryginalny strój i zanurzyć w roztworze gliny kaolinowej. Dobry humor na tej paradzie jest gwarantowany!

Wieczorny program artystyczny też dorocznie przyciąga rzesze mieszkańców i przyjezdnych. Koncerty trwają jednak do późnych godzin wieczornych, więc turyści muszą zadbać o noclegi. Bolesławiec oferuje kilka obiektów o wysokim standardzie. Nieco tańsza baza noclegowa to prywatne kwatery i pensjonaty [meteor-turystyka.pl].
Dobór artystów na tego typu koncerty jest zawsze zróżnicowany, tak żeby każdy znalazł coś dla siebie. Gwiazdy polskiej estrady przeplatają się z lokalnymi wykonawcami i początkującymi muzykami. Zdarzają się też gwiazdy światowego formatu, jak choćby Kate Ryan w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>