Ciekawe zabytki w Dusznikach-Zdroju

Uzdrowisko nie należy do największych ale kryje w sobie wiele ciekawych zakątków oraz zabytków, które warto zwiedzić. Noclegi (baza) w Dusznikach Zdroju są wiązane głównie z pobytem w uzdrowisku, aczkolwiek jest to mylne pojęcie. Miasto w swojej ofercie posiada szeroką gamę propozycji noclegowych, zaś przewodnikach czekają na nas liczne atrakcje, nie koniecznie związane z kwestią zdrowia.

W pierwszej kolejności, jak tylko będziemy wizytować Duszniki-Zdrój, to oczywiście nasunie nam się na myśl imponujący Park Zdrojowy. W pierwszej chwili pomyślimy, że tutaj oprócz samego parku, który zresztą jest niezwykle malowniczy o każdej porze roku, nic nie ma. Od razu należy wyprowadzić się z błędu, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się Dworek Chopina. Co ciekawe obiekt był postawiony na samym początku XIX wieku, a jego historia od razu nie wiązała się z fantastycznym artystą. Jego rola była ukierunkowana zupełnie w innym miejscu, przede wszystkim był to dom towarzyski.

W poszukiwaniu większych oznak architektury, warto w tym celu wybrać się na Stary Rynek, który pochodzi z czasów średniowiecza. Piękne kamienice wraz z ratuszem są naprawdę urokliwym miejscem. Znajdujemy tu wiele ciekawych zabytków, a także obiektów, takich jak architektura sakralna. Do nich zalicza się między innymi jeden z kościołów, w którym znajdziemy unikatową ambonę, kształtem przypominającą nam wieloryba. Ponadto na rynku możemy znaleźć wiele domów, które znajdują się na liście zabytków.

Jeżeli będziemy spacerować po Parku Zdrojowym, na pewno prędzej czy później natkniemy się na zabytkową stację meteo. Takiej raczej nie znajdziemy w najbliższej okolicy. Na rynku znajduje się też pomnik przedstawiający Matkę Bożą z dzieciątkiem. Postawiono go w latach dwudziestych XVIII wieku. Miało to być podziękowanie za to, że mimo zarazy panującej w Polsce, Duszniki Zdrój obeszły się cało od tej plagi.

Już widzimy, że takich zabytkowych miejsc jest znacznie więcej. Wystarczy zapoznać się z przewodnikami prowadzącymi nas po mieście. W takim razie powinniśmy przed przyjazdem do Dusznik dowiedzieć się czegoś na temat każdego zabytku – chociaż krótkiej wzmianki. Dzięki temu pobyt w uzdrowisku będzie zaliczał się na pewno do niezwykle satysfakcjonujących oraz miło wspominanych. Każde miejsce skrywa skarby, które osoby żądne wiedzy i ciekawe przygód pragną odnaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>