Czerwony szlak na Połoninę Caryńską

Większość turystów korzysta z noclegów w Bieszczadach z myślą o górskich wędrówkach. Ilość czekających na zdobycie szczytów jest bardzo duża. Wśród nich znajduje się Połonina Caryńska – masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego. Jej wysokość wynosi 1 297 m n.p.m. Turyści mogą wejść na szczyt dwoma szlakami. Jeden z nich to szlak czerwony, który prowadzi z Berehów (czyli Brzegów Górnych) do Ustrzyk Górnych lub w kierunku przeciwnym, tj. z Ustrzyk Górnych do Berehów. Czas przejścia tej trasy wynosi około 3,5 godziny. Przed rozpoczęciem wędrówki należy wykupić bilet wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, co jest możliwe w kasie znajdującej się przy skrzyżowaniu Ustrzyki Górne- Wetlina- Nasiczne, tuż obok wejścia na szlak. Druga kasa zlokalizowana jest w Ustrzykach Górnych. Na szlak wchodzi się bezpośrednio z szosy, kierując się schodkami na niewielką łączkę. Po krótkim spacerze po lewej stronie widoczny jest stary cmentarz, na którym zachowało się kilka zabytkowych nagrobków. Dalej trasa przebiega przez las. Początkowy odcinek jest łagodny, natomiast z czasem droga staje się bardziej stroma. Na tym etapie można podziwiać widoki na Wielką i Małą Rawkę, bacówkę pod Małą Rawką oraz jej okolice. Po pokonaniu kolejnych metrów dociera się do wiaty, gdzie można schronić się przed deszczem lub po prostu wypocząć. Później droga prowadzi przez las, z którego po pewnym czasie wychodzi się na otwartą przestrzeń, gdzie roztacza się widok na jedno z ramion Caryńskiej oraz Rawki. Kolejny etap szlaku jest stromy, ale już po kilkunastu minutach turysta zbliża się co celu wędrówki. Po zdobyciu szczytu można podziwiać wspaniałe widoki na całe Bieszczady Zachodnie i Góry Sanocko-Turczańskie. To idealny punkt do obserwacji na przykład Połoniny Wetlińskiej, Dwernik-Kaminia, Połoniny Dźwiniackiej czy pasma Otrytu.

Drugim szlakiem prowadzącym na szczyt Połoniny Caryńskiej jest szlak zielony, którego początek znajduje się w Małej Rawce. Dzięki obszernej bazie noclegowej można zaplanować wypoczynek w Bieszczadach w taki sposób, aby móc przejść zarówno jedną, jak i drugą trasę. Oczywiście warto także zdobyć inne szczyty, na przykład Tarnicę albo Halicz, natomiast w przypadku wizyty na Ukrainie najwyższy szczyt Bieszczadów – Pikuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>