Dialekt kaszubski

Borsk to urocza wioska położona na Kaszubach. Jest ona popularna wśród turystów szukających ciekawego miejsce na wypoczynek, głównie dlatego iż leży na jeziorem Wdzydze, a w pobliżu przepływa rzeka Wda. Wypoczynek tutaj to świetna alternatywa dla bardziej znanych, a przez to też, bardziej zatłoczonych miejscowości kaszubskich. Można tu doskonale wypocząć z dala od zgiełku, a równocześnie korzystając z wielu dostępnych tu atrakcji i dogodnych noclegów w Borsku →sprawdź tutaj. Wiele osób uważa jednak, że największą atrakcją Kaszub, jest ich odrębność kulturowa, piękny język i ciekawy folklor. To wszystko znajdziemy także w Borsku.

Trzeba jednak pamiętać, że Kaszuby nie są wielkim monolitem, a zróżnicowanym pod względem kulturowo-językowym obszarem. Tradycyjnie Kaszuby dzieli się na pięć regionów: Norda – czyli obszar, gdzie występują północnokaszubskie dialekty i jest to powiat pucki i wejherowski, Westrzódka – obszar z dialektami wschodniokaszubskimi – powiat kartuski, Połnie – obszar południowokaszubskich dialektów – fragment powiatów kościerskiego, tucholskiego oraz chojnickiego, Zopod – obszar, który do 1945 roku należał do Niemiec – powiat lęborski i część bytomskiego, Trzegard – Trójmiasto. Z tego podziału jasno wynika, że Borsk należy do obszaru zwanego Połnie, a dialekt, który tu spotkamy to dialekt południowokaszubski. Jednak i tu jest pewna zawiłość, gdyż dialekt ten dzielony jest jeszcze na dwa odrębne typy: dialekt południowo-wschodni i dialekt południowo-zachodni. W tym przypadku Borsk leży, oczywiście, na terenie z dialektem południo-wschodnim, często nazywanym też gwarą zaborską. Charakterystycznymi cechami gwar południowo-wschodnich jest m.in.: inicjalny, czyli na pierwszej sylabie, akcent, przechodzenie dźwięków ć, ś, ź, dź w dźwięki cz, sz, ż, dż, nie występowanie tu (lub bardzo rzadko) szwai kaszubskiej.

Jedna myśl na temat “Dialekt kaszubski”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>