Historia i atrakcje Sztutowa

Sztutowo jest jedną z ciekawszych miejscowości polskiego wybrzeża. Pierwsze wzmianki o niej można napotkać już w źródłach pochodzących z XV wieku. Przez bardzo długi czas nie należała ona jednak do Polski. W XVIII wieku, po pierwszym rozbiorze, znalazła się na prawie dwa stulecia pod pruską administracją. Dopiero w 1919 roku Sztutowo stało się częścią Wolnego Miasta Gdańska. Niestety, wraz z II wojną światową znów je utraciliśmy. Tym razem zostało przyłączone do III Rzeszy. Odzyskaliśmy je dopiero w 1945 roku, gdy wojna się zakończyła.

W latach wojennych na terenie gminy znajdował się najdłużej działający poza przedwojennymi granicami Niemiec obóz koncentracyjny KL Stutthof. Założono go podczas kampanii wrześniowej po zajęciu Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska. Funkcjonował on do 1945 roku. Obecnie w jego miejscu znajduje się Muzeum Stutthof.

Miejscowość znacząco zaczęła się rozwijać dopiero po wojnie, zwłaszcza pod kątem turystycznym. Obecnie cieszy się ona dużym uznaniem wśród odwiedzających i posiada bogatą infrastrukturę turystyczną oraz bazę noclegową. Liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz prywatne kwatery oferują przyjezdnym wygodne noclegi.

Sztutowo może się także pochwalić wieloma ciekawymi miejscami. Oczywiście w pierwszej kolejności jest to tutejsza plaża oraz kąpielisko na które koniecznie trzeba się wybrać. Ale nie tylko. Powinniśmy zobaczyć również most zwodzony oraz wybrać się na przejażdżkę Żuławską Koleją Dojazdową. Idealne położenie miejscowości na Żuławach Wiślanych, pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, gwarantuje nam również piękne widoki. Poza tym Sztutowo znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Pamiętajmy też, że Żuławy Wiślane to tak zwana depresja czyli tereny położone poniżej poziomu morza.

Jeśli chcemy aktywnie spędzić czas to w Sztutowie możemy się wybrać na przykład do kręgielni. W pobliskiej Stegnie zaś znajdziemy Park Linowy „Zegarowscy”, który zapewni nam zastrzyk adrenaliny. Dzieci na pewno ucieszą się również z wycieczki do Kątów Rybackich i tamtejszego parku dmuchańców „Zatoka Piracka”. W Kątach mieści się także Muzeum Zalewu Wiślanego, które przybliży nam historię szkutnictwa i rybołówstwa w Zalewie. Koniecznie trzeba się tam wybrać, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o historii tych okolic. Aby odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca koniecznie musimy zatrzymać się w Sztutowie na dłużej dlatego zadbajmy wcześniej o znalezienie miejsca do odpoczynku po ciężkim dniu. Wariantów noclegowych w Sztutowie jest pod dostatkiem, a to pozwoli nam w pełni wykorzystać wakacje.

Jedna myśl na temat “Historia i atrakcje Sztutowa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>