Jezioro Resko Przymorskie – Dźwirzyno

Szukając miejsca na rodzinny wypoczynek nad Bałtykiem, warto zainteresować się niewielką letniskową wioską, jaką jest Dźwirzyno. Jest to uroczo zlokalizowana, pomiędzy morzem Bałtyckim, a jeziorem Resko Przymorskie (link opis na wikipedia.org), miejscowość, idealna na urlop z dziećmi. Znaleźć można tam szeroką, niezatłoczoną plażę, ale także wiele atrakcji, które przypadną do gustu, zarówno starszym, jak młodszym gościom.

Z pewnością taką atrakcją, dla wszystkich wybierających wakacje w Dźwirzynie (informacja o noclegach: Dźwirzyno – meteor-turystyka.pl) jest jezioro Resko. Jest to typowe jezioro przymorskie, powstałe wskutek odcięcia mierzeją wód zatoki od morza. Szerokość tej mierzei wynosi, zależnie od miejsca, od 300 m do nawet 1 km i właśnie na jej północno-wschodniej części leży Dźwirzyno.

Nad dźwirzyńskim brzegiem jeziora Resko, mieści się stanica oraz przystań. Można tutaj uprawiać sporty wodne – windsurfing, kitesurfing, ale także rodzinnie skorzystać z rowerków wodnych, łódek czy kajaków, które można wypożyczyć na miejscu. Również amatorzy wędkarstwa będą zadowoleni z pobytu w Dźwirzynie. Na jeziorze Resko można dokonywać połowu z brzegu, z łodzi, a także z pokrywy lodowej. Potrzebne jest oczywiście do tego pozwolenie, które można wykupić na miejscu (dzieci do lat 14 mogą wędkować bez dodatkowych opłat – pod opieką osoby dorosłej, która posiada kartę rybacką). W jeziorze występują takie ryby jak: leszcz, lin, sandacz, szczupak, płoć, węgorz.

Wielbiciele dwóch kółek z pewnością ucieszy fakt, że wokół Jeziora Resko wyznaczona jest trasa rowerowa (rozpoczynająca się i kończąca w Kołobrzegu) o długości 52 km. Wszyscy, którzy zdecydują się na jej przejechanie będą mogli podziwiać piękno przyrody. To właśnie ze względu na szczególne walory przyrodnicze akwen jeziora Resko Przymorskie objęty jest programem Natura 2000 – Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski. Ponadto obszar jeziora jest lęgowiskiem aż 13 gatunków ptaków wodno-błotnych (w tym zagrożonych wyginięciem gęsi gęgawy, gągoła, wąstaki i gąsiorka).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>