Katedra św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie

Kwidzyn to jedno z ciekawszych miast na Pomorzu, które z pewnością warto odwiedzić w trakcie wakacji, jeśli tylko zdecydujecie się na ten region. Warto zaznaczyć, że Kwidzyn to raczej nieduże miasto, w którym możemy po dziś dzień zobaczyć liczne ślady jego urozmaiconej historii.

Do najciekawszych zabytków w Kwidzynie, które są wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów zalicza się katedra św. Jana Ewangelisty, bardzo charakterystyczny budynek. Obecna konkatedra św. Jana Ewangelisty to budynek, który został wybudowany w XIV wieku. To tłumaczy fakt, że kościół jest utrzymany w charakterystycznym stylu gotyckim. Od samego początku katedra kwidzyńska była częścią kompleksu zamkowo-katedralnego, tzn. była połączona z zamkiem kapituły pomezańskiej. Kościół to typowy gotycki budynek z cegły. W jego obrębie znajdują się: dwukondygnacyjny chór, pięcioprzęsłowy korpus przypominający pseudobazylikę. Na uwagę zasługuje także gwiaździste sklepienie nad nawą główną oraz prezbiterium kwidzyńskiego kościoła. Od strony zachodniej ściana katedry łączy się z kwidzyńskim zamkiem. Znajdująca się od strony południowo-zachodniej wieża to nie tylko dzwonnica. W przeszłości pełniła ona także funkcje obserwacyjno-obronne. Warto podkreślić, że i kwidzyński kościół miał w XIV wieku funkcje obronne. To właśnie dlatego budynek miał krużganek na poddaszu oraz masywne wieżyczki schodowe znajdujące się przy prezbiterium. W środku możemy podziwiać zespół malowideł ściennych, które powstały na przełomie XIV i XV wieku. Malowidła te zostały jednak przemalowane w XIX i XX w. Oprócz tego w kościele zachowały się utrzymane w stylu gotyckim płyty nagrobne. Na południowej ścianie kościoła długo umiejscowiony był piękny obraz mozaikowy, który prawdopodobnie pochodzi z roku 1398. Na obrazie przedstawiono męczeństwo św. Jana Ewangelisty. Na początku XX wieku obraz został zdjęty i poddany gruntownej renowacji. Po odnowieniu zawieszono go w kościele, gdzie możemy go podziwiać także i dziś. Nie ma pewności, kto jest autorem obrazu. Prawdopodobnie jego wytwórcami byli artyści z Wenecji.

Chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że odwiedzenie Kwidzyna chociażby w weekend to dobry pomysł. Przed przyjazdem dobrze byłoby rzecz jasna zarezerwować noclegi w Kwidzynie () w korzystnej lokalizacji. Na szczęście dla turystów kwidzyńska baza noclegowa jest naprawdę rozbudowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>