Kościół w Rowach

Jak przystało na polskie miejscowości, a zwłaszcza na wsie, znajduje się tutaj kościół. Jest to niewątpliwa zaleta dla osób głęboko uduchowionych, które również na wakacyjnym wyjeździe pragną pozostać w zgodzie ze swoim sumieniem. Ponadto kościoły to zazwyczaj ciekawe miejsca pod względem architektonicznym. Są to albo zabytki mające bogatą historię lub nowinki architektoniczne zapierające dech w piersiach. W takim wydaniu mogą służyć za atrakcję również dla osób niewierzących, bądź wyznawców innych religii, zwiększając wartość turystyczną danej miejscowości. Nie inaczej jest w nadmorskich Rowach, niewielkiej typowo turystycznej wsi koło Ustki.

Pierwsza świątynia powstała tam w już w czternastym wieku. Umiejscowiono ją na niewysokim wzgórzu. Na południe od obecnego kościoła. Aż do dziewiętnastego wieku wygłaszano tu kazania w języku słowiańskim. Kościół został rozebrany w 1850 roku. Obecną neoromańską świątynie wznoszono przez kilkanaście lat. Budowa zakończyła się w 1849 roku. Charakterystycznego i niepowtarzalnego wyglądu nadały jej ciosane kamienie pochodzące z pobliskiej Wyspy Kamiennej na Jeziorze Gardno. Kościół nie posiada znanej z większości świątyń wieży z dzwonem na jej szczycie. Zamiast tego na zewnątrz stoi osobna drewniana dzwonnica.

Wokół świątyni krąży wiele legend. Jedna z nich wyjaśnia powstanie Kamiennej Wyspy. Otóż pewien leniwy kapłan miał oddać diabłu duszę w zmian za budowę mostu z Gardny Wielkiej do Rowów. Termin realizacji zamówienia mijał następnego ranka przy pierwszym pianiu kogutów. Przerażony ksiądz wyznał wyznał pewnej kobiecie swój sekret, która jeszcze w środku nocy obudziła koguta. Wystraszony ptak zapiał zanim słońce wzeszło, a transportujący wtedy kamienie na budowę diabeł, cisnął je w jednym miejscu w środku jeziora. Według innego podania diabeł budował na środku jeziora kościół, aby wygrać duszę jednego z rybaków. Gdy usłyszał pianie koguta, a nie zdążył ukończyć budowy, ze złości zburzył prawie ukończony kościół. Z tych kamieni później wzniesiono obecną świątynię w Rowach.
Poza zwiedzaniem kościoła warto zatrzymać się tutaj na dłużej, żeby zobaczyć też inne atrakcje. Baza noclegowa w Rowach jest dość bogata (więcej o noclegach pod linkiem). Można zatrzymać się w trzygwiazdkowym, nowoczesnym hotelu, wynająć pokój w zabytkowej willi lub spędzić noc polu kempingowym.

2 myśli na temat “Kościół w Rowach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>