Lublin bliżej natury – nad wodą i w lesie

Chociaż Lublin to wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, pośród których znajdziemy dużą liczbę cennych zabytków architektonicznych oraz miejsc ukazujących kulturę całego regionu, to wiele osób odwiedzających tą okolice przybywa tu również w celach typowo rekreacyjno-wypoczynkowych. Jest to możliwe dzięki jednemu z doskonale przygotowanych pod tym względem miejsc, jakim jest sztuczny zalew. Na jego terenie znajduje się także doskonale przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna oraz wypożyczalnie sprzętu.

Zalew Zemborzycki

Miejsce to jest bez wątpienia jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez wielu stałych mieszkańców Lublina jak i osób przybywających do tego miasta w okresie wakacyjno–urlopowym. Nazywany jest również Jeziorem Zemborzyckim – to miejsce powstałe w wyniku zagrodzenia rzeki Bystrzycy i utworzenia sztucznego akwenu wodnego. Całkowita powierzchnia wynosi około 280 ha, a największa głębokość to ok 2,3 metra. Powstał w 1974 roku, na terenie granicy administracyjnej dzielnicy Zemborzyce, skąd się wzięła jego obecna nazwa. Symbolicznego otwarcia dokonał sam Edward Gierek, który pełnił w tamtym czasie funkcję I sekretarza KC PZPR.

Nad wodą i w lesie

W dniu dzisiejszym jest miejscem spotkań i krótkich wypadów rodzinnych podczas cieplejszych weekendów lub nawet po ciężkim dniu pracy. Bliska odległość i doskonale zorganizowana komunikacja pozwalają na szybkie dotarcie na teren zalewu i czerpanie z korzyści rekreacyjnych, do jakich zachęca to miejsce. Zwłaszcza wschodnia strona, będąca doskonałego rodzaju miejscem na spacery i przejażdżki rowerowe zachęca do pobytu. Oprócz dużej ilości ryb, przy odrobinie szczęścia w pobliskim lesie, otaczającym zalew w nieco dalszej okolicy akwenu będziemy mogli znaleźć również grzyby. Znajdują się tu również doskonale przygotowane ośrodki turystyczne, gdzie znajdziemy campingi i pole namiotowe, gdzie odnajdziemy wygodne pokoje i kwatery na obrzeżach Lublina. Znajdują się tu również restauracje i punkty gastronomiczne oraz siedziby klubów żeglarskich. Na terenie jednego z ośrodków znajdziemy wyciąg nart wodnych. Ponadto znajdujące się tu wypożyczalnie sprzętu oferują dla każdego zainteresowanego kajaki, rowery wodne czy też sprzęt windsurfingowy. Ciekawostką, zwłaszcza dla osób przyjezdnych będą na pewno rejsy statkiem po akwenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>