Na mroźną pogodę do Zwardonia

Beskid Żywiecki to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych okolic Polski południowej. Nie brakuje tutaj zarówno atrakcji turystycznych związanych z aktywnym wypoczynkiem, jak i wszelkich udogodnień sprzyjających wizytom przyjezdnych. Podobnie jest z przeżywającą swoją świetność głównie w okresie PRL-u miejscowością Zwardoń. Ta niewielka wieś tętni życiem zarówno w okresie letnim, jak i w sezonie zimowym. W mroźne miesiące chyba nawet bardziej. Doskonałe są tutaj bowiem warunki do uprawiania narciarstwa oraz innych sportów zimowych, a na terenie samej wsi znajduje się aż kilkanaście tras zjazdowych.

Wśród atrakcji turystycznych Zwardonia niewątpliwie należy wymienić znajdujące się tutaj ośrodki narciarskie, a wśród nich najbardziej chyba popularny ośrodek narciarski ZwardońSky, gdzie stoki i trasy zjazdowe dostosowane są do potrzeb zarówno wymagających, zaawansowanych miłośników białego szaleństwa, jak i najmłodszych stawiających na nartach swoje pierwsze kroki. Funkcjonuje tutaj również przedszkole narciarskie, gdzie najmłodsi zaznają doskonałej zabawy, a rodzice w tym czasie mogą sami poszusować na trasie lub odpocząć w jednym z okolicznych punktów gastronomicznych. W okolicy Zwardonia znajduje się wiele szlaków turystycznych oraz pieszych tras spacerowych. Godne polecenia niewątpliwie są wszystkie. Malowniczy krajobraz Beskidu Żywieckiego nie może bowiem zostać obojętny dla nikogo.

Dla miłośników zabytków niewątpliwie atrakcją będzie Kościół Nawiedzenia NMP w Zwardoniu. Ten zabytkowy bowiem budynek jest wspaniałym obiektem sakralnym, mieszczącym w sobie wiele historycznych pamiątek i dzieł sztuki. Z pewnością warto tutaj zawitać, nie od dziś bowiem wiadomo, iż tego typu budowle kryją w sobie największe tajemnice historii kultury, jak i wiedze na temat żyjącego na danych terenach społeczeństwa.

Wachlarz miejsc noclegowych Zwardonia stanowi integralną formę atrakcji turystycznych. Nie brakuje tutaj pensjonatów, ośrodków wczasowych, jak i kwater prywatnych czy gospodarstw agroturystycznych. Niestety nie funkcjonuje już od roku 2009 Schronisko w Zwardoniu „Dworzec Beskidzki”, które stanowiło nie tylko schronienie dla strudzonych turystów, ale również restaurację, bazę noclegową i ośrodek wypoczynkowy w jednym. Nieznane są również przyszłe losy tego zabytkowego obiektu, który mimo wszystko nadal stanowi nie lada atrakcję turystyczną okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>