Nadmorski Park Krajobrazowy w Chłapowie

Chłapowo, nadmorska wioska (dawnej wchodząca w skład Władysławowa), jest chętnie odwiedzana przez turystów, planujących urlop nad Bałtykiem. Dlatego też, z roku na rok, ubywa tu mieszkańców zajmujących się uprawą roli lub rybołówstwem, przybywa natomiast pokoi gościnnych, pensjonatów i domków letniskowych (sprawdź) – cieszą się one dużym zainteresowaniem nie tylko gości z Polski. Chłapowo coraz chętniej odwiedzane jest przez naszych sąsiadów z zachodu i wschodu. Odwiedzając tę urokliwą wioskę warto wiedzieć, że jej nadmorska część to obszar Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – powołanego dla ochrony unikalnego nadmorskiego krajobrazu.

Nadmorski Park Krajobrazowy został powołany uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku, w roku 1974 jako czwarty park krajobrazowy w Polsce. Jego teren, o powierzchni ponad 18 tys. ha (7 tys. ha – część lądowa, 11 tys. ha – wody Zatoki Puckiej) rozciągają się od Białogóry aż do Mierzei Helskiej. W NPK można podziwiać wszystkie typy wybrzeża, typowe dla południowego Morza Bałtyckiego. W Chłapowie jest to wybrzeże klifowe, tzw. klif chłapowski, powstały w wyniku abrazji – czyli rodzaju erozji – zachodzącej na stromych skalnych brzegach w wyniku działania fal morskich. NPK może pochwalić się bogatą fauną i florą. Aż 40% Parku pokryta jest lasami, głównie są to zbiorowiska borowe. Ponadto, występuje tu roślinność typowa dla wydm. Na terenie Parku występuje 79 gatunków roślin znajdujących się pod ochroną. Jeśli chodzi o świat zwierząt, to spotkać tu możemy liczne ptaki (mewy, myszołowy, bataliony), wśród ssaków najcenniejsze są foki szare, które występują w Zatoce Puckiej. Łącznie na terenie Parku stwierdzono występowanie 289 gatunków zwierząt chronionych. Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, utworzona aż 13 rezerwatów przyrody, które mają chronić najcenniejsze przyrodniczo tereny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>