Pomniki w Mielnie

Słoneczne i gwarne Mielno to miasto pełne dobrej energii, obfite w atrakcje, z piękną, piaszczystą plażą. Jest ono dla wielu osób spełnieniem wakacyjnych marzeń. Nikogo, kto choć raz był w Mielnie, ten fakt nie dziwi. Mielno bowiem jest typowo wypoczynkową miejscowością z licznymi ciekawymi miejscami i wieloma możliwościami spędzenia wolnego czasu. Dużym powodzeniem ciszą się w Mielnie urokliwe pomniki, które w bardzo pozytywny sposób ożywiają lokalny krajobraz.

Najstarszą rzeźbą w mieście jest rzeźba jelenia, która stoi przed budynkiem Urzędu Gminy, przy ulicy Chrobrego 10. Fundatorem pomnika jest baron von Versen, który mieszkał w jednym z pobliskich dworów. Podczas jednego z polowań ustrzelił on przepięknego jelenia – dwunastaka (czyli jeleń ten posiadał 12 odnóg poroża). Zdobycz tak bardzo się spodobała baronowi, że postanowił to wydarzenie uwiecznić i zlecił wykonanie jelenia z białego metalu. Pomnik początkowo stał w Krępie, a w najpewniej w roku 1946 roku został przeniesiony do Mielna, gdzie zajął miejsce w dawnym parku zdrojowym. W roku 1996 rzeźba została zniszczona, ale staraniem Ryszarda Ignaczaka (także zapalonego myśliwego) rzeźba znowu stanęła na mieleńskim skwerku.

Pomnik Syreny ustawiony został na terenie mieleńskiego sanatorium „Syrena”. Pomnik wykonany jest z metalizowanego betonu i ma postać syreny, która dzierży w dłoniach miecz i tarczę.

Pomnik Lotników, który upamiętnia tragiczną śmierć kpt. pilota inż. Jana Kozyra oraz por. pilota inż. Ryszarda Duro, którzy zginęli w roku 1987. Pomnik stoi na nadmorskiej promenadzie, z dwóch stron znajdują się na nim biało-czerwone szachownice, a na zachodnim boku umieszczona jest mosiężna, pamiątkowa tablica.

Obelisk upamiętniający 30. rocznicę powrotu Mielna do Polski. Obelisk to kompozycja trzech głazów i płyt, na których widnieje napis „W 30-lecie powrotu do Macierzy – Żołnierze – Społeczeństwu – Mielno 1975”.

Wszystkie te pomniki są miejscem, gdzie turyści bardzo chętnie się fotografują, gdyż jest to bardzo piękna pamiątka z urlopu w Mielnie. W pewnej mierze zabytki te przy okazji także obrazują koleje historii tego miasteczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>