Radom – czy jest atrakcyjny pod względem turystycznym?

Radom nie kojarzy się raczej z miejscem atrakcyjnym turystycznie. Jest jednym z najczęściej wyśmiewanych miast w Polsce. Zajmuje też wysoką pozycję w rankingu na najsmutniejsze miasto. Opis ten nie jest zbyt zachęcający. Jak każde inne miasto w Polsce może pochwalić się wspaniałymi zabytkami. Największą atrakcję stanowią zawody lotnicze Air Show.

Zwiedzanie Radomia najlepiej rozpocząć od centrum znajdującego się na prawobrzeżnym brzegu rzeczki Mleczna. Do dzisiaj w szczątkowej formie zachował się średniowieczny układ miasta. Warto przypomnieć, że rozkwit nastąpił za czasów Kazimierza Wielkiego. To wtedy powstała typowa średniowieczna zabudowa. Z tym wielkim królem związana jest legendarna kochanka królewska Estera. Do tej postaci nawiązuje Dom Esterki. Koniecznie należy zobaczyć Muzeum Wsi Radomskiej. Szczerze trzeba jednak przyznać, że miasto posiada wybitnie robotniczy charakter. Przed II wojną światową wchodził do Centralnego Okręgu Przemysłowego. To właśnie tutaj znajdowała się produkcja polskich pistoletów wis-ów. Po wojnie z Radomiem związane są takie zakłady przemysłowe jak „Łucznik“, „Bata“ czy „Radoskór“.

Obecnie Radom przyciąga zarówno krajowych jak i zagranicznych turystów imprezą Air Show. Jest to cykliczna impreza, odbywająca się co dwa lata. Mają tu miejsce pokazy statków powietrznych oraz wystawa sprzętu wojskowego. Jest to jeden z najlepszych sposobów na promocję miasta. Turyści tak licznie przybywający na Air Show, chętnie zostają na dłużej, by bliżej zapoznać się z atrakcjami turystycznymi miasta. Odwiedzający są zwykle zachwyceni niebywałą gościnnością mieszkańców. Oferowane są nawet noclegi w domach prywatnych. Organizowana jest bowiem akcja „Wynajmij mieszkanie na Air Show“. Rzecz jasna baza noclegowa jest nieźle rozbudowana – odpowiednią ofertę znajdą tu zarówno turyści indywidualni jak i biznesowi. Można z dużą łatwością sprawdzić dostępność miejsc na internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło „noclegi w Radomiu”, po czym przystępujemy do rezerwacji.

Zobaczenia warte jest również muzeum Jacka Malczewskiego. To obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Znajduje się tu jedna z największych kolekcji dzieł wybitnego malarza. Zwolennicy dzikiej przyrody z całą pewnością powinni zapuścić się do Puszczy Kozienickiej. W Radomiu pomimo krzywdzącej opinii na jego temat można fajnie spędzić czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>