Rowerem w Bieszczady – Rzepedź

Choć dla niektórych wyprawa rowerem w góry wydaje się dość karkołomny, a już na pewno męczącym spędzeniem wolnego czasu, to jednak istniej dość duża grupa osób, która preferuje tego typu wypoczynek. Są ludzie, którzy razem z rowerem „wspinają się” na naprawdę wysokie wzniesienia, jednak dla początkujących proponujemy góry niezbyt wysokie i szlaki z niezbyt dużymi różnicami wysokości. Idealne pod tym względem warunki panują w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. A świetną bazą wypadową w obydwa te rejony jest Rzepedź – wieś leżąca na pograniczu tych dwóch pasm górskich. Miejsca noclegowe w Rzepedzi mimo, iż nie jest to typowa wioska letniskowa, czy też uzdrowisko, są całkiem wygodne, i co nie mniej ważne, w przystępnych cenach. Gdy już więc mamy bazę wypadową, pora ruszyć w trasę.

Bardzo przyjemną, choć momentami może być męcząca jest pętla Rzepedź – Kalnica – Rzepedź. Trasa ta prowadzi przez Szczawnę, Kalnicę, Sukowate, Huczwice, Mików, Duszatyn i Prełuki. Jej długość to 52 km. Po drodze warto obejrzeć Duszatyńskie Jeziorka, a także zachwycić się pięknem bukowych lasów.

Inną trasą, zdecydowanie łatwiejszą, jest również pętla, ale tym razem przez Prełuki, Duszatyn, Mików, Smolnik i Komańczę. Trasa jest bardzo malownicza, prowadzi przez lasy i niewielkie wzniesienia. Jej długość to około 34 km.

Natomiast dla wprawionych cyklistów godna polecenia jest pętla o długości 127 km, która oczywiście rozpoczyna się w Rzepedzi, a następnie biegnie przez Szczawne, Wysoczany, Mokre, Morochów, Poraż, Zagórz, Postołów, Lesko, Hoczew, Berezkę, Myczków, Polańczyk, Wołkowyję, Bukowiec, Terkę, Buk, Dołżyce, Cisną, Żubracze, Maniów, Wolę Michową, Komańczę i meta jest w Rzepedzi. Trasa ta prowadzi przez piękne tereny, m.in. biegnie zachodnim brzegiem Jeziora Solińskiego. Odcinek od Leska do Terki pokrywają się z przebiegiem tzw. Małej Pętli Bieszczadzkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>