Ryn – urokliwe mazurskie miasteczko

Ryn to przepiękna miejscowość położona w Krainie Tysiąca Jezior Mazurskich. To właśnie dwa jeziora, do których Ryn ma dostęp są tutaj ogromną, ale nie jedyną atrakcją. Jezioro Ryńskie i Ołów są przepiękne, rozpościerają się na nie znakomite krajobrazy. Z okolicznego pagórka, na którym znajduje się stary wiatrak holenderski, widać oba te jeziora i znakomitą panoramę miasta.

Jednym z największych atutów Rynu [patrz -> Facebook] jest zamek, który jest drugim największym zamkiem krzyżackim, zaraz po tym położonym w Malborku w województwie pomorskim. Zamek został wybudowany w XIX wieku. Dopóki służył zakonowi miał się bardzo dobrze, jednak po przejęciu zamku przez Polskę niestety zaczął niszczeć. Przeszedł na własność miasta i nie wiadomo było co z nim robić. Został w końcu wystawiony na licytację, a potem przez kilkaset lat przechodził z rąk do rąk i nie mógł znaleźć dobrego, stałego właściciela. Dopiero w XIX wieku zrobienie w nim więzienia wymusiło remont zamku – od tamtego czasu było już tylko lepiej. Od niedawna w zamku znajduje się hotel, a sam zamek został znakomicie wyremontowany. Na dziedzińcu wybudowano zadaszenie prześwitujące i jest to w tej chwili sala mogąca pomieścić 1000 osób. Zamek wspaniale wygląda, znajduje się nad brzegiem jeziora, a widok z hotelowych okien zapiera dech w piersiach. Przy hotelu znajduje się młyn miejski, który powstał w wieku XIX. Dzisiaj młyn stanowi jedynie atrakcję turystyczną, kręci się, ale nie służy już do produkcji mąki.

Ryn jest również świetnym wyborem na wakacje, dzięki wielu wydarzeniom kulturalnym i ciekawym imprezom, które się tutaj odbywają. Jest tutaj festiwal smalcu i ogórków kiszonych, festiwal filmowy, na którym możemy zobaczyć wiele bardzo ciekawych projekcji filmowych, jak i spotkać najlepszych i najpopularniejszych w Polsce aktorów i reżyserów. Baza noclegowa w Rynie jest znakomicie rozwinięta [patrz -> Meteor], oprócz dwóch luksusowych hoteli, na terenie miasta znajduje się wiele tańszych pensjonatów, ale również możemy znaleźć wiele miejsc noclegowych u prywatnych osób, które zajmują się właśnie wynajmem pokoi. W to miejsce corocznie przybywa wielu turystów, dlatego zadbajmy odpowiednio wcześnie o rezerwację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>