Tajemnice dolnośląskich miast – Wałbrzych

Wałbrzych to jedno z najciekawszych miast Dolnego Śląska, które skrywa w sobie wiele tajemnic, zwłaszcza z czasów II wojny światowej. W mieście aż roi się od zabytków sakralnych i świeckich, które powstawały tutaj na przestrzeni dziejów. Miasto znajduje się w otoczeniu rozmaitych gór (Góry Wałbrzyskie, Sudety Środkowe, Pogórze Zachodniosudeckie) i może pochwalić się Książańskim Parkiem Krajobrazowym. Wałbrzych był niegdyś słowiańską osadą. Zapiski Ephraima Ignatiusa Naso, kupca świdnickiego z XVII wieku, w jego dziele „Phoenix redivius ducatuum Swidnicensis et Javroviensis” mówią o tym, że osada Waldenburg istniała już w XII wieku. Jest całkiem możliwe, że jest to niedociągnięcie ówczesnych kronikarzy, którzy pominęli miasto z niewyjaśnionych przyczyn. Ale nie należy zapominać, że Zamek Książ zaczął powstawać w XIII wieku i doznał niszczycielskiego najazdu pod dowództwem czeskiego władcy, Przemysła Ottokara II. Z tego okresu pochodzi też zapis o podatku kościelnym, jaki Wałbrzych miał uiszczać na rzecz biskupstwa wrocławskiego (wymieniona jest jedynie nazwa miasta). Zatem powstanie miasta to pasjonujące źródło niesamowitych wręcz domysłów, które ubarwia legenda o rycerzu zwanym Funkenstein, który przez zupełny przypadek miał przekazać w prezencie swojemu władcy znaleziony w lesie wór z węglem. Władca uznał go za „czarny skarb”. Nakazał rycerzowi wyznaczyć miejsce do budowy warowni, której celem miało być pilnowanie tego skarbu. Historia ta miała miejsce przed rokiem 1000, ale obrazuje całkiem możliwe początki wizji o Zamku Książ.

Magia Wałbrzycha o działaniu hipnotyzującym

Nie da się ukryć, że przebywając w Wałbrzychu turyści zapadają w hipnozę – nie tylko Zamek Książ jest architektonicznym dziełem wszech czasów. Wałbrzych na każdym kroku pobudza myśli o ludziach, którzy pozostawili po sobie unikatowe zabytki. Sławetny ród Hochbergów stał się rodem nieśmiertelnym. Ostatnie dzieło Jana Henryka XV Hochberga księcia von Pless – to Palmiarnia, której wnętrze jest powiązane z wulkanem Etna. Cudownie przetrwała niespokojne wojenne czasy i współcześnie zachwyca przyjezdnych.

Neogotycka Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów

Kolegiata jest najważniejszym kościołem w Wałbrzychu. Jest to świątynia XIX-wieczna, niezwykle imponująca pod względem swej konstrukcji i wyglądu. Znajdują się w niej relikwie świętych (Zofii Czeskiej i Maksymiliana Marii Kolbego). Pod kolegiatę podlega między innymi Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, gdzie na ołtarzu głównym znajduje się XV wieczna Pieta, będąca celem licznych pielgrzymek.

Zarezerwujmy więc noclegi w Wałbrzychu i wybierzmy się tam na urlop (), aby zwiedzić opisane wyżej magiczne miejsca. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>